logo

Alla tiders första Gala för Ungdomsarbetet fick en strålande mottagning

Alla tiders första Gala för Ungdomsarbetet fick en strålande mottagning och mottogs med glädje och tacksamhet.Villa Elba tackar än en gång alla galagäster samt arrangörer.
Under kvällens lopp fick vi njuta av fina tankar, uppväckande tal av Henni Axelin från OKM,
(Undervisnings- och kulturministeriet), ungdomsforskaren Tomi Kiilakoski från nätverket för Ungdomsforskning samt Eija Pietilä från SNK (Undomscentren i Finland.  Fantastisk musik och skön sång fick vi höra av Rockskolans ungdomar i Husbandet; Angelina Westman, Emilia Hyytinen, Pinja Raikula, Ville Kotilainen, Milo Vähäsarja, Niilo Prescott.
Vi kan även vara stolta över Villa Elbas skickliga team, som vågade och kunde göra Galakvällen till en verklig toppenkväll i Ungdomsarbetets tecken!
Framför allt ett stort tack till ungdomsarbetet och alla som verkar inom ungdomsarbetet. Arbetet med ungdomar är värdefullt och värd all uppmärksamhet.
Ungdomsarbetet behövs för att uppehålla och skapa en balanserad nutid och en framtid för ungdomarna alltså oss alla.
Vi skapade festen tillsammans.
Tack.
 
Kategori 1: Öppet ungdomsarbete / kollektivt ungdomsarbete
  • Fritidsgården Larsmohuusi, Malena Walberg
  • Nykarleby International Club, Emil Wingren
  • Rockskolans Fadderklassverksamhet i Karleby

Pris: Nykarleby International Club, Emil Wingren

Kategori 2: Inriktat ungdomsarbete och specialungdomsarbete
  • Perho, Elina Huttunen
  • Viljami Kinnunen – Ankarteamet Karleby
  • Tero Puusaari – Halso-Kaustby-Vetil

 Pris: Karleby stad – Ankarteamet

Kategori 3: Ungdomsarbete i skolorna
  • Maria Keltti-Heikkilä, för inrättande av fast tjänst inom skolungdomsarbete i Vetil kommun
  • Malax, Skolcoach verksamhet – Lena Granback
  • Karleby, Skolungdomsarbetare Tarja Harju-Karhula

Pris: Malax kommun, Skolcoach – Lena Granback

Kategori 4: Delaktighetsverksamhet och samhälleligt ungdomsarbete

(endast en nominerad i denna kategori)

  • Undomsfullmäktige i Kaustby

Pris: Undomsfullmäktige i Kaustby

Kategori 5: Årets ungdomsarbetare
  • Malax, Kristoffer Nykopp
  • Halso, Timo Marjusaari
  • Lestijärvi, Niina Tiala

Pris: Timo Marjusaari, Halso kommun

Kategori 6: (SPECIALUTNÄMNANDE / DIPLOM): Övrig verksamhet 
  • Jaakko Kinnunen intressegrupp för ungdomar i Mellersta Österbotten, Vetil kommun
  • Korsholm Mustasaari, Ungdomsportalen Decibel
  • Jakobstad, After Eight, ungdomsverkstad
  • Toholampi, ungdomsverkstad

Diplomet går till (2):

  1. Jaakko Kinnunen, Veteli, inflytelserik ungdomsgrupp i Mellersta Österbotten, Vetil kommun
  2. Korsholm Ungdomsportalen Decibel